Regulament

Elevi de la Liceul Tehnologic Ocna Mureș au participat la Concursul de Creație Literară ”Lirismograf”

Casa de Cultură a Studenților Sibiu a organizat anul acesta cea de a XX-a ediție a Concursului de Creație Literară ”Lirismograf”, cu secțiunile Poezie, Proză, Dramaturgie, Critică literară. Acest eveniment cultural este destinat promovării tinerilor din țară, cu vârste cuprinse între 16 și 30 de ani, pasionați de scris. În sine, concursul constituie o valoroasă oportunitate pentru tineri de a debuta în lumea literară.

De la Liceul Tehnologic Ocna Mureș au participat elevii Cercului de Poezie al Bibliotecii școlare. În urma jurizării, la secțiunea PoezieEmeric Emanuel ARDELEAN (cls. a X-a)a fost premiat cu Mențiune, iar  o parte din lucrările lui Alexandru BERKI (cls a XI-a), Laura Denisa STOICA (cls. a IX-a) și Estera ZOLTAN (cls. a XII-a seral) au fost selectate spre publicare în volumul Antologia CONEXIUNI 2021, la Editura Universității ”Lucian Blaga” din Sibiu.

Felicităm pe acești elevi talentați pentru debutul lor, cu succes, în poezie.