A+ A A-

Si eu apartin padurii

Daria ANDONE ( cls. a XI-a B)

Cum voi arăta la 20 de ani?

 

De ceva vreme mă frământă întrebarea “ Cum voi arăta la 20 de ani?”. Îmi aduc aminte de când eram mică şi mă întrebam “Oare, la 16 ani, cum voi arăta?” şi iată – mă !Dar la 20 de ani ?!

Stând în faţa oglinzii îmi tot închipuiam cum voi arăta la 20 de ani; cu un creion imaginar încep şi trasez conturul pe oglindă, iar cu nişte culori vii încerc să adaug un strop de culoare în tot ceea ce am desenat. Desenul începe să prindă viaţă în imaginaţia mea, unde mă vedeam la 20 de ani.

Încercam să-mi imaginez tot mai mult ce voi face pe atunci şi aproape mă simţeam purtată pe nişte braţe care mă plimbau prin viitor.

Orele treceau ca minutele, eram uitată în faţa oglinzii. Încă nu îmi dădeam seama că totul era doar în mintea mea; nu era real. Lovindu-mă de geamul realităţii am ieşit din reverie. Trezită la realitate, mă măcina şi mai taregândul “ cum voi arăta la 20 de ani ?” şi deodată am auzit o voce şoptindu-mi: “Toate la timpul lor!”

Voi aştepta mult vârsta mult visată şi, când voi ajunge acolo, voi dori probabil să mă imaginez la 40 de ani şi o să-mi iau din nou creionul meu imaginar şi voi începe să trasez linii…. Şi tot mai multe linii.

Locul III – Daria ANDONE (cls. a XI-aB) la Concursul Naţional “Învingător prin artă”, Secţiunea fotografie, Iaşi, noiembrie 2012, pentru lucrarea

Și eu aparţin Pădurii

 

Contact info

  • 0732 226 688

  • office[at]liceultehnologicocnamures.ro

Viziunea scolii

Educarea tinerilor in spiritul cetateniei democratice, pregatirea lor pentru a fi cetateni demni ai U.E.
Adaptarea ofertei educationale pe piata fortei de munca prin calificare si recalificare.