LA LICEUL TEHNOLOGIC OCNA MUREȘ S-A DESCHIS CERCUL ȘCOLAR “CUNOAȘTE LUMEA PRIN ECONOMIE!”

Vineri, 20 ianuarie, 2018, la Liceul Tehnologic Ocna Mureş, în prezenţa  elevilor şi a cadrelor didactice, a avut loc deschiderea Cercului şcolar „Cunoaşte lumea prin Economie”. Cercul este coordonat de prof. Adrian Popi, în colaborare cu: prof. Simona Fleacă, prof. Elena Maria Udrea, prof. Cristina Câmpean şi prof.  Dorina Bogdan.

Lucrările acestui cerc au fost deschise de directorul şcolii, prof. Cornelia Popescu, care a insistat pe rolul educativ şi formativ al activităţilor  propuse. Prof. Adrian Popi a prezentat  obiectivele proiectului şi a precizat că proiectul se adresează tuturor elevilor, indiferent de profilul clasei la care studiază: „Elevii participanți au  posibilitatea:

˗        de abordare pluridisciplinară a unei teme economice din perspectiva mai multor discipline: Matematică, Fizică, Chimie, Sociologie, Protecția mediului, Tehnologii;

˗        de inițiere în metodele de cercetare a fenomenelor economice actuale (economia resurselor, economia reproductivă, economia națională, economia europeană etc.);

˗        să cunoască modele de succes profesional și personal;

˗        să-și formeze și să-și dezvolte abilități pe termen lung: abilitatea de a analiza și de a lua decizii; abilități pentru munca în servicii, creativitatea; abilitatea de a comunica.”

Invitații de onoare au fost profesori universitari de la Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia: prof. univ. dr. Maria  Popa    decanul Facultăţii de Știinţe Economice, conf. univ. dr. Dan Constantin  Dănălețiu,  conf. univ.  Carmen  Paștiu și conf. univ. dr. Dorin  Popa. În cuvântul lor, distinşii invitaţi, au prezenat, la început, aspecte specifice domeniului economic, iar, apoi,  s-au adresat elevilor cu multă căldură, ca unor potenţiali studenţi, motivându-i să înveţe şi să trateze şcoala cu multă serizitate.

prof.  Maria Elena UDREA